Zmiana nawyków – aspekt psychologiczny.

Posiadamy już dziś, dość dużą wiedzę na temat tego co i jak jeść. Korzystamy z różnych diet, czytamy artykuły dotyczące żywienia, etykiety, po to aby wyeliminować substancje, które są trujące dla naszego organizmu. „Przestawiamy się” na zdrowszy tryb życia. Niestety mimo posiadanej wiedzy i chęci nie zawsze jesteśmy w stanie wprowadzić nasze założenia w życie. Dlaczego? Dziś opowiem o kilku czynnikach, które wpływają na to, a które są związane z zagadnieniem – uczenia się.

Gdy rodzimy się nie umiemy czytać ani analizować, ale umiemy obserwować. Nauka poprzez obserwację towarzyszy nam przez całe nasze życie. Nawet jeśli o tym nie myślimy na co dzień. Znane polskie przysłowie brzmi: „kto z kim przystaje, takim się staje”. Stajemy się zatem podobni do siebie wzajemnie, nie tylko dlatego, że pragniemy być tacy sami, ale dlatego, że uczymy się podobnych zachowań poprzez obserwację. Może dotyczyć to również zachowań, z których nie jesteśmy dumni.

Bywa, że starając się zmienić swoje nawyki żywieniowe, stajemy w kontrze do zachowań naszych najbliższych. Na przykład: próbujesz z całych sił, wprowadzić w życie   zdrowy tryb odżywiania, a twoja rodzina czy przyjaciele wyciągają wtedy chipsy, jedzą w dużych ilościach przetworzoną żywność lub namawiają do zjedzenia niezdrowych dań. Trzeba  naprawdę mieć dużą determinację, by pomimo niesprzyjających warunków zmienić nawyki. Warto wtedy znaleźć kompana, który będzie towarzyszył ci w nauce nowych nawyków. Modelowanie waszych zachowań  poprzez obserwację zwiększy szansę na sukces. Jest bardzo prawdopodobne, że również ta przemiana wpłynie pozytywnie na zachowanie osób, z którymi przebywasz.

Czy słyszałeś inne powiedzenie: „gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie”? To co ma wpływ na uczenie się to również spostrzeżenia i poglądy. Różnimy się postrzeganiem i interpretacją rozmaitych zagadnień. Weźmy tu za przykład słodycze. Jedni nie jedzą ich wcale, podając wiele argumentów za ich niekorzystnym wpływem na organizm. Inni jedzą je raz na jakiś czas, twierdząc, że troszkę słodyczy nikomu nie zaszkodzi. A pozostali już budzą się z myślami o kawałku czegoś słodkiego do zjedzenia. Prawda jest taka, że możesz mieć wiedzę na temat wpływu słodyczy na organizm, ale wciąż w głębi serca mieć ochotę na coś słodkiego. Kiedy jesteś na diecie, ale tęsknisz i rozmyślasz o daniach fast-food, słodyczach, napojach gazowanych, wtedy zwiększa się u ciebie prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo –jo. Czy można to zmienić? Tak! Gdy przychodzą do mnie klienci z tym problemem, pytam się ich o czym częściej myślą: o tym jak dany produkt jest pyszny czy jakie konsekwencje za sobą niesie. Zdecydowana większość myśli o jego walorach smakowych zapominając o następstwach swoich złych wyborów. Warto w takiej sytuacji wzmacniać nasze myślenie krytyczne, co w konsekwencji przybliży nas do sukcesu.

Wiele się mówi o potrzebie motywacji w trakcie odchudzania. Jest to również istotny aspekt w uczeniu się. Motywacja to proces psychiczny, który uruchamia dążenie do celu bądź do unikania czegoś nieprzyjemnego.

Gdy się urodziłeś, nie miałeś potrzeby odchudzania. Nie myślałeś wtedy o tym żeby schudnąć, ale możliwe, że teraz jest to dla ciebie bardzo ważny etap w życiu. Mówi się o modzie na odchudzanie. I coś w tym jest. Otaczający nas świat wymusza modę na zgrabną sylwetkę. Dlatego może dobrze jest się zastanowić dlaczego chcesz się pozbyć zbędnych kilogramów. Zdarza się, że niektóre osoby chcą schudnąć by zbudować swoje poczucie wartości, nie dostrzegając jednak swojego piękna pomimo wagi. Dojście do zgrabnej sylwetki powinno być pozytywnym wzmocnieniem dla nas, a nie czynnikiem warunkującym nasze szczęście.

Niezaprzeczalnie jest wiele dobrego w naszej pracy nad zdrowiem i ciałem. Warto o nie walczyć i zabiegać, stosować w praktyce zdobytą wiedzę i umiejętności. Ale nie zapominajmy jak wielkie znaczenie mają w naszym życiu procesy myślowe. Zatem dobrze w tzw. „ międzyczasie” zadbać o swoją psychikę, samoocenę, rozwijać swoje pasje. Tak by zachować równowagę zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

Natalia Luba – Psychodietetyk Body Evolution

zmiana nawyków żywienia