Sezon na jagody właśnie się rozpoczął, dlatego watro skorzystać z walorów smakowych i leczniczych, tych cennych owoców. Pomogą one skutecznie zwalczyć wiele dolegliwości oraz utrzymać prawidłową masę ciała. Ale co tak naprawdę kryje się w tych malutkich czarnych perełkach, zwanych zwyczajowo, m.in. jagoda, czarna jagoda, borówka i czernica?
Jagody dzięki bogactwu przeciwutleniaczy (garbniki, antocyjany), zwalczają wolne rodniki, a tym samym przeciwdziałają nowotworom, wzmacniają układ immunologiczny, spowalniają procesy starzenia się, zapobiegają miażdżycy, nadciśnieniu i chorobom niedokrwiennym serca. W szczególności, powinny je spożywać osoby, które chorują na zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmę, jaskrę czy inne choroby zapalne oka, ponieważ borówka czarna, poprawia zdolność widzenia, wzmacnia kolagen i posiada właściwości ochronne. Równie pomocna będzie dla osób, które przesiadują przed komputem, telewizorem lub tabletem, i uskarżają się na zmęczone oczy..
Dla osób z problemami jelitowymi, jagoda także okaże się pomocna. Przy biegunce warto spożyć suszone jagody, spowolnią one ruchy robaczkowe jelit i uregulują układ trawienny. Świeże owoce, świetnie pomogą przy zaparciach, nudnościach i bólach brzucha. Sok z jagód, dobrze sprawdzi się przy zatruciach. Dobrym rozwiązaniem na problemy układu pokarmowego, są także liście czernicy, które mają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Dodatkowo borówka posiada proantocyjanidy, zapobiegające infekcjom dróg moczowych.
Oprócz wyżej wymienionych zalet, owoce czarnej jagody są źródłem witamin – A, C, witamin z grupy B, pierwiastków mineralnych oraz pektyn, które wydłużają uczucie sytości po posiłku, a tym samym są świetnym składnikiem diety odchudzającej.
Opłaca się sięgać po świeże, suszone i przetworzone jagody. Można z nich przyrządzić wiele zdrowych i smacznych dań, a nawet napar czy syrop na kaszel. Cieszmy się ich właściwościami latem, ale również zimą spożywając je w dżemach i innych przetworach.
Koktajl jagodowo-bananowy, idealny na śniadanie.
Jagoda – 100g
Banan – 120g
Kasza jaglana – 20g
Jogurt naturalny – 150g
Szpinak – 30g
Siemię lniane – 10g
Kaloryczność – 390 kcal
Kaszę jaglaną przepłukać pod zimną wodą.
Ugotować i ostudzić.
Zmiksować kaszę z resztą składników na gładką masę.