Kasza jaglana łuskana jest z prosa i zaliczana jest do kasz gruboziarnistych. Należy do grona najstarszych kasz i sięga epoki neolitu, gdzie była uprawiana na dużo większą skalę niż ryż. Niestety jej popularność w dzisiejszych czasach zdecydowanie spadła. Spore grono konsumentów nie do końca wie co można z niej przyrządzić, i jakie właściwości tkwią w tych malutkich jadalnych nasionach.
Kasza jaglana wpływa korzystnie na włosy, skórę, paznokcie, stawy, błony śluzowe, serce oraz przemianę materii poprzez zawarty w niej dwutlenek krzemu, zwany również „pierwiastkiem życia”. Dodatkowym atutem jest brak glutenu, dlatego mogą jeść ją osoby stosujące dietę bezglutenową lub lekkostrawną. Warto pamiętać, że kasza jaglana ma dość duży indeks glikemiczny – 71. Dlatego diabetycy powinni spożywać kasze jaglaną w małych ilościach, ponieważ powoduje ona szybki wzrost poziomu cukru we krwi.
Dodatkowym atutem kaszy jaglanej jest jej zasadotwórczość, która pomaga odkwasić organizm i przywrócić równowagę kwasowo–zasadową. Jako, że omawiana kasza ma właściwości alkalizujące zaleca się ją w profilaktyce nowotworowej. Ale to nie wszystko! Kasza z prosa jest nośnikiem wielu witamin, mikroelementów i antyoksydantów. Posiada stosunkowo mało skrobi ale dużo białka bogatego w niezbędne aminokwasy. Jest zalecana przy problemach z katarem, albowiem ma właściwości antywirusowe, i wysusza błony śluzowe.
Istnieje wiele przepisów, które wykorzystują delikatny smak kaszy jaglanej. Stosuję się ją do deserów, dań obiadowych czy sałatek. Należy jednak wiedzieć jak ją przyrządzić, by nie miała gorzkiego posmaku. Najszybszym sposobem jest obfite przepłukanie jej przed ugotowaniem, najpierw zimną a później gorącą wodą.
Zachęcam do eksperymentowania w kuchni z tą wyjątkową kaszą. Internet jest pełen przepisów, w których można ją wykorzystać. Pamiętaj! Zdrowe nawyki kształtuje się poprzez praktykę, a nie oglądanie.
Gofry z kaszy jaglanej.
Składniki na dwie porcje:
- 30 g roztopionego i ostudzonego masła
- jajko
- 200 g ugotowanej kaszy jaglanej (1/2 ugotowanego woreczka)
- 5 łyżek jogurtu
- 2 łyżki mąki bezglutenowej (np. kukurydzianej, ryżowej)
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki miodu (lub więcej)
Przepis:
Umieść w misce masło, jajko, jogurt, miód i dokładnie zmiksuj. Następnie stopniowo dodawaj kaszę i mąkę, ciągle miksując. Tak przygotowaną masę wylej do nagrzanej gofrownicy. Pamiętaj, by nie otwierać gofrownicy zbyt wcześnie, ponieważ gofry mogą się rozwarstwić. Gofry warto zjeść z porcją owoców.
Smacznego!
Natalia Luba – Psychodietetyk Body Evolution