Nawyki żywieniowe – jak wprowadzić korzystne zmiany krok po kroku?

 

 

Na pewno wiele razy słyszałaś, że głównym sensem prawidłowego odżywiania jest zadbanie o własne zdrowie. Spadek masy ciała jest i powinien być jedynie korzystnym skutkiem ubocznym Twoich starań. Bez trwałej zmiany nawyków żywieniowych bardzo ciężko jest ten cel osiągnąć. Jeśli próbowałaś wielu różnych diet, ale po ich zakończeniu Twoja masa ciała wracała do poprzedniej zapewne i Ty szybko wracałaś do starych zwyczajów sprzed diety.

Jak przerwać te błędne koło?

Wszystko zaczyna się w głowie. Nawyki żywieniowe to nasze automatyczne decyzje, które podejmujemy w codziennym życiu przy wyborze pożywienia. Kształtowane już od lat dziecięcych, wielokrotnie powtarzane, są bardzo trudne do zmiany. Nie jest to droga prosta i szybka, jednak możliwa do zrealizowania. Od czego zacząć?

KROK 1 – CHĘĆ PODJĘCIA WYZWANIA

Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne chcesz rozpocząć zmiany, a to oznacza, że  pierwszy krok już za Tobą. Silna wola i konsekwencja jest niezwykle istotna i niezbędna.

KROK 2 – AUTODIAGNOZA

Znajdź chwilę czasu i zastanów się jakie popełniasz błędy? Które zachowania są niekorzystne
dla Twojego zdrowia? Przyjrzyj się dokładnie swoim nawykom, np:

  • Jem wysokoprzetworzoną żywność
  • Jem nieregularnie
  • Nie piję dostatecznie dużo wody
  • Jem późno w nocy
  • Nie jadam warzyw i owoców

Bardzo pomocne w analizie obecnej sytuacji jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Zapisuj to co jesz i w jakich ilościach. Dzięki temu szybko zauważysz jakie elementy codziennego jadłospisu wymagają poprawy. Analizę możesz przeprowadzić zarówno samodzielnie na podstawie dostępnych informacji,  lub skorzystać z pomocy specjalisty (dietetyka, lekarza).

KROK 3 – WYZNACZANIE CELÓW

Wiesz już co należy poprawić. Pora na działanie. Doskonałym sposobem, na wprowadzanie zmian, jest metoda małych kroków. Niewielkie konkretne cele, które są możliwe i przez nas akceptowane dużo łatwiej zrealizować. Unikaj popadania w skrajności i decyzji takich jak:

„od jutra jem pięć posiłków dziennie, w każdym warzywa i owoce, piję co najmniej 1,5 litra wody, nie słodzę kawy/herbaty”.

Tak duże zmiany wywołają stres, niepokój i szybkie zniechęcenie.

Zacznij na przykład tak:

„od jutra będę piła szklankę wody zaraz po przebudzeniu”.

Daj sobie czas na wprowadzenie zmiany, ale postaraj się go dokładnie sprecyzować, np.: 2 tygodnie. Po tym okresie stopniowo rozwijaj nawyk, dodając kolejne szklanki wody w ciągu dnia.

KROK 4 – MOTYWACJA

Kolejnym krokiem jest systematyczne działanie i nauka jak się nie poddawać. Na początku każdej zmiany jesteś pełna motywacji, dajesz z siebie 100%, chcesz zmieniać jak najwięcej, jak najszybciej. W końcu nadchodzą pierwsze przesłanki kryzysu – zmęczenie, spotkanie w pracy, brak odpowiednich produktów spożywczych w lodówce, lub po prostu chęć na ciasto z czekoladą i słonym karmelem. Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem i jednorazowe odstępstwo nie zniweczy wszystkich starań. Nie zadręczaj się z powodu chwil słabości. Przypomnij sobie jaki jest Twój cel nadrzędny, niepowodzenie potraktuj jako wypadek przy pracy i zacznij działać od nowa.

W grupie zawsze raźniej. Opowiedz o swoim planie rodzinie, przyjaciółce, koleżance w pracy. Może i oni zechcą w nim uczestniczyć. Wspólne działanie daje dużo większą motywację. Ustalcie swoje małe cele i nawzajem wspierajcie się w ich realizacji.

Odwiedź również naszą grupę https://www.facebook.com/groups/bodziankii .

Wkrótce rozpoczynamy wyzwanie. Zmień nawyki żywieniowe razem z nami !

Anna Żyła – dietetyk Body Evolution i Jesz na Zdrowie